onet.pl PATRONAT
Wpis do dziennika
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Wpisy do dziennika

Powr�t
Karambola

Wyobraźcie sobie... Niebo błękitne jak ocean, gorące słońce unoszące się nad horyzont i ciepły wiatr, który pieszczotliwie gładzi po włosach... Kubek dobrej kawy, dookoła świergot zachwyconych nowym porankiem ptaków, a na śniadanie...

...a na  śniadanie garść owoców, z karambolą w roli głównej.

Oskomian pospolity, karambola, aweroa (Averrhoa carambola), drzewo z rodziny szczawikowatych, pochodzące z południowo-wschodniej Azji, dostarczające smacznych, słodkokwaśnych owoców, wydłużonych, z 5 żebrami, dzięki czemu na przekroju poprzecznym mają kształt gwiazdy. Obecnie uprawiane w obszarach tropikalnych, owoce spożywane w stanie surowym lub przetwarzane na dżemy, soki i galaretki.

Dodam do tego, że karambola rośnie na wysokich drzewach i może mieć kolor od zielonego do żółto-pomarańczowego. Zielone karambole sa tak kwaśne, że twarz mimowolnie wykręca się w grymasie :) Ciemnożółte karambole dojrzałe w śłońcu - szczególnie świeżo zerwane z drzewa albo - jeszcze lepiej - znalezione pod drzewem - mają smak słodki z kwaskowatą nutą. Mnóstwo witaminy C i orzeźwiającego soku :)

Zdjęcia karamboli przysłane dziś rano z Ameryki od Renaty, która własnie je zjadła na śniadanie :) 

Powr�t